Farma Božíkov

Polysaccharide Storage Myopathy – PSSM

PSSM ať již prvního či druhého typu je strašákem všech majitelů koní. Odhalí jej genetické testy, které jsou stále dostupnější. Postihuje celou škálu plemen, ale v poslední době se poukazuje především na plemena americká jako Appa, APH, AQH a jejich křížence.

Co přesně PSSM je? (tady bude odkaz na stručný článek, který teprve chci sepsat, nechci to házet na jednu stránku kvůli přehlednosti)

S rozšiřujícím se povědomím o pouhé existenci PSSM bohužel stoupá i hysterie. Chci jen říct, že nepodporujeme vědomé šíření těchto genů dál a podporujeme genetická vyšetření jak z pozice hřebce, tak z pozice matky. Na druhou stranu, není dobré z jedinců nesoucích tyto geny dělat téměř mrtvá zvířata, jejichž vlastnictví předpovídá utrpení. Genetické testy a jejich využití stoupá teprve v posledních letech, proto spousta jedinců testovaných není, nebo byli testování až v průběhu života. Proto není nereálně se k takovému koníkovi dostat nebo zjistit s odstupem, že ho máme už pár let doma. Nehroutit se z toho je základem. Máte doma koníka, který pokud ještě neměl záchvat, může být až do konce života normálním koníkem, a i těm se záchvaty se dá život usnadnit.

Proto nabízíme možnost konzultace, získáte větší povědomí o PSSM a hlavně můžeme společně zkusit, aby PSSM neovlivnilo negativně vaše životy. Důležité je individuálně nastavit správný režim a tím nejdůležitějším je v tomto případě spolupráce majitele. Změnu je potřeba provést ve výživě, v tréninku, ustájení a celém každodenním režimu.

Je potřeba provést genetické testy a na jejich základě je možné postupovat dál.

Jelikož není ještě vše ohledně PSSM známo, není ani změna režimu stoprocentní jistotou v tom, že se nemoc neprojeví. Ale za zkoušku to přece stojí. Největší šance mají koně s jednou alelou pro PSSM1 . těm chceme proto věnovat největší pozornost.

Cena po dohodě.

© 2024 Farma Božíkov

Šablona od Anders Norén

Navštivte také náš Facebook :)